ТЕХНОЛОГІЇ

Раніше здавалося, що таке можуть собі дозволити тільки власники розкішних багатомільйонних вілл. Сьогодні ж усе набагато доступніше.
Вірус "Bad rabbit", що цього тижня атакував сайти Міністерства інфраструктури, київського метрополітену та аеропорту Одеси, заблокувавши їхню роботу, також використовував при підборі па

Рiвно 40 рокiв тому науковцi зафiксували загадковий космiчний сигнал

22.08.2017 12:09
Рiвно 40 рокiв тому науковцi зафiксували загадковий космiчний сигнал

Це сталося 15 серпня далекого 1977 року. Молодий американський астрофiзик Джеррi Ейман, один з учасникiв проекту пошуку позаземних цивiлiзацiй, того дня чергував на радiотелескопi "Велике вухо" в Огайському унiверситетi. I раптом прилади вловили дивний, нi на що не схожий, космiчний сигнал.

Характеристики сигналу (смуга передачi, спiввiдношення сигнал/шум) точно вiдповiдали теоретично очiкуваним вiд послань позаземного походження. Вражений цим, Ейман обвiв вiдповiдну йому групу символiв на роздрукiвцi й пiдписав збоку "Wow!" (що можна було б перекласти  як "Овва!", "Отакої" чи "Трясця!). Вiд цього пiдпису i пiшла назва сигналу, пише газета Експрес.

З того часу вченi фiксували вже багато таких радiосигналiв. Що вiдомо про перший "Wow!" i послання, якi надiйшли пiсля нього? -- Перший сигнал, зафiксований у 1977 роцi, як вiдомо, надiйшов iз сузiр'я Стрiльця, -- пояснив Володимир Кажанов, астрофiзик, науковий спiвробiтник Харкiвського планетарiю. -- Науковцi сподiвалися, що це повториться (тодi можна було б порiвняти сигнали), але цього не сталося. Ейман намагався знову зареєструвати сигнал за допомогою "Великого вуха", але безуспiшно. Марними (аж до початку нового тисячолiття) були й сподiвання iнших науковцiв, що використовували потужнiшi телескопи.

Щодо версiй походження "Wow!", то вони рiзнi. Найсмiливiшим було припущення, що вiн вiдправлений з iнопланетного зорельота, який перемiщувався. Висловлювали й думку, що це був сигнал земного походження, який просто вiдбився вiд якогось шматка космiчного смiття. Лише торiк фахiвцi очистили запис 1977 року вiд шумiв за допомогою комп'ютера, i констатували: це напевно було послання позаземного походження. Але хто його автор -- i досi не вiдомо.

-- А що дiзналися науковцi про iншi радiоiмпульси? Їх, за даними NASA, зафiксовано вже понад 20...

-- Так званi швидкi радiосигнали з космосу з початку столiття майже щороку фiксують на Землi, -- каже Михайло Рябов, кандидат фiзико-математичних наук, спiвголова Мiжнародного астрономiчного товариства.-- Недавно китайська радiобсерваторiя FAST, що вивчає зiрку KIC 8462852 в сузiр'ї Лебедя, зареєструвала щось подiбне.

А найцiкавiший сигнал надiйшов понад рiк тому iз сузiр'я Лева. Австралiйський радiотелескоп ASKAP зафiксував iмпульс тривалiстю лише кiлька мiлiсекунд, але його потужнiсть у мiсцi виходу, як пiдраховано, мала б перевищити енергiю, що її випромiнює наше Сонце. Властивостi цих сигналiв не можна пояснити вiдомими природними особливостями свiтил. А якщо так, то можливо, що хтось чи щось вирiшили привернути до себе нашу увагу.

-- Якщо це не нашi брати по розуму, то що б це могло бути?

-- За версiєю японських науковцiв, причиною швидких радiосплескiв може бути потрапляння в чорнi дiри аксiонних зiрок -- це об'єкти, утворенi темною речовиною. Аксiоннi зiрки мiстять диск i своє потужне електромагнiтне поле, а розпадаючись, аксiони випромiнюють фотони. Такий пучок i може, на думку вчених, давати ефект швидкого радiосплеску. За iншою гiпотезою, його джерелом може бути нейтронна зiрка. Хоча й далi астрофiзики не вiдмовляються вiд версiї сигналiв iнопланетних цивiлiзацiй.

Вона заслуговує на увагу хоча б тому, що параметри сплескiв пiдходять для розгону в космiчному просторi човнiв на свiтлових вiтрилах. Хоч би якою екзотичною здавалася ця версiя, її не спростовано. Тож i далi не вiдкидають, що йдеться про спроби когось за межами Сонячної системи "достукатися" до нас.

Iрина КОНТОРСЬКИХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter