Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

Рiвно 40 рокiв тому науковцi зафiксували загадковий космiчний сигнал

22.08.2017 12:09
Рiвно 40 рокiв тому науковцi зафiксували загадковий космiчний сигнал

Це сталося 15 серпня далекого 1977 року. Молодий американський астрофiзик Джеррi Ейман, один з учасникiв проекту пошуку позаземних цивiлiзацiй, того дня чергував на радiотелескопi "Велике вухо" в Огайському унiверситетi. I раптом прилади вловили дивний, нi на що не схожий, космiчний сигнал.

Характеристики сигналу (смуга передачi, спiввiдношення сигнал/шум) точно вiдповiдали теоретично очiкуваним вiд послань позаземного походження. Вражений цим, Ейман обвiв вiдповiдну йому групу символiв на роздрукiвцi й пiдписав збоку "Wow!" (що можна було б перекласти  як "Овва!", "Отакої" чи "Трясця!). Вiд цього пiдпису i пiшла назва сигналу, пише газета Експрес.

З того часу вченi фiксували вже багато таких радiосигналiв. Що вiдомо про перший "Wow!" i послання, якi надiйшли пiсля нього? -- Перший сигнал, зафiксований у 1977 роцi, як вiдомо, надiйшов iз сузiр'я Стрiльця, -- пояснив Володимир Кажанов, астрофiзик, науковий спiвробiтник Харкiвського планетарiю. -- Науковцi сподiвалися, що це повториться (тодi можна було б порiвняти сигнали), але цього не сталося. Ейман намагався знову зареєструвати сигнал за допомогою "Великого вуха", але безуспiшно. Марними (аж до початку нового тисячолiття) були й сподiвання iнших науковцiв, що використовували потужнiшi телескопи.

Щодо версiй походження "Wow!", то вони рiзнi. Найсмiливiшим було припущення, що вiн вiдправлений з iнопланетного зорельота, який перемiщувався. Висловлювали й думку, що це був сигнал земного походження, який просто вiдбився вiд якогось шматка космiчного смiття. Лише торiк фахiвцi очистили запис 1977 року вiд шумiв за допомогою комп'ютера, i констатували: це напевно було послання позаземного походження. Але хто його автор -- i досi не вiдомо.

-- А що дiзналися науковцi про iншi радiоiмпульси? Їх, за даними NASA, зафiксовано вже понад 20...

-- Так званi швидкi радiосигнали з космосу з початку столiття майже щороку фiксують на Землi, -- каже Михайло Рябов, кандидат фiзико-математичних наук, спiвголова Мiжнародного астрономiчного товариства.-- Недавно китайська радiобсерваторiя FAST, що вивчає зiрку KIC 8462852 в сузiр'ї Лебедя, зареєструвала щось подiбне.

А найцiкавiший сигнал надiйшов понад рiк тому iз сузiр'я Лева. Австралiйський радiотелескоп ASKAP зафiксував iмпульс тривалiстю лише кiлька мiлiсекунд, але його потужнiсть у мiсцi виходу, як пiдраховано, мала б перевищити енергiю, що її випромiнює наше Сонце. Властивостi цих сигналiв не можна пояснити вiдомими природними особливостями свiтил. А якщо так, то можливо, що хтось чи щось вирiшили привернути до себе нашу увагу.

-- Якщо це не нашi брати по розуму, то що б це могло бути?

-- За версiєю японських науковцiв, причиною швидких радiосплескiв може бути потрапляння в чорнi дiри аксiонних зiрок -- це об'єкти, утворенi темною речовиною. Аксiоннi зiрки мiстять диск i своє потужне електромагнiтне поле, а розпадаючись, аксiони випромiнюють фотони. Такий пучок i може, на думку вчених, давати ефект швидкого радiосплеску. За iншою гiпотезою, його джерелом може бути нейтронна зiрка. Хоча й далi астрофiзики не вiдмовляються вiд версiї сигналiв iнопланетних цивiлiзацiй.

Вона заслуговує на увагу хоча б тому, що параметри сплескiв пiдходять для розгону в космiчному просторi човнiв на свiтлових вiтрилах. Хоч би якою екзотичною здавалася ця версiя, її не спростовано. Тож i далi не вiдкидають, що йдеться про спроби когось за межами Сонячної системи "достукатися" до нас.

Iрина КОНТОРСЬКИХ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter