Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Від Антарктиди відкололася... Одеса: Темпи танення льодовиків викликають занепокоєння вчених

08.10.2017 14:18
Від Антарктиди відкололася... Одеса: Темпи танення льодовиків викликають занепокоєння вчених

Айсберг площею 267 квадратних кілометрів відколовся від льодовика Пайн-Айленд у Західній Антарктиді. Це більше, ніж площа Одеси (для порівняння -- морське місто займає 236,9 квадратного кілометра), пише газета Експрес.

За останні 30 років танення льодовика Пайн-Айленд помітно прискорилося -- у 2013 році від нього відколовся шмат криги площею 652 квадратні кілометри, в 2015 -- 582 квадратні кілометрів, тепер от знову... Невже Антарктида розвалюється?

-- Цього разу шматок льоду відколовся навіть не з краю, а з середини льодовика. Це означає, що його підточують води знизу. Наскільки це небезпечно?

-- Загалом антарктичний лід постійно рухається -- у центрі Антарктиди повільно, на периферії швидше, -- каже Володимир Богилло, гляціолог, старший науковий співробітник відділу геології та геоекології Антарктиди Інституту геологічних наук НАНУ. -- А швидше за все рухаються так звані льодові потоки, які "сповзають" в океан. Власне, льодовик Пайн-Айленд -- один із таких. Він рухається зі швидкістю декілька кілометрів на рік. А айсберги, відділяючись, підіймають рівень моря (подібно до того, як кубики льоду підіймають рівень води в склянці), тож ці води підточують льодовик знизу і зсередини.

Загалом Західна Антарктида має м'якший клімат, ніж Східна, тож і танення льодовиків тут відбувається швидше. Наприклад, льодовик Ларсена сьогодні весь вкритий тріщинами, фактично він перебуває у процесі руйнації. Так, у 2002-му від нього відколовся айсберг площею понад 3250 квадратних кілометрів і товщиною 220 метрів. Це при тому, що протягом 10 тисяч років льодовик був стабільним. І лише в другій половині минулого століття почалися процеси танення, які тривають дуже інтенсивно.

-- У чому причина того, що Антарктида буквально розділяється на шматки?

-- Це наслідки глобального потепління. У Західній Антарктиді фіксуються температурні максимуми, причому як влітку, так і взимку. У 1997 році я на власні очі спостерігав, як руйнуються льодовики на острові Галіндез, де розташована полярна станція "Академік Вернадський".

Антарктиді вдається зберегти так званий нульовий баланс -- якщо Західна Антарктида тане, то Східна, навпаки, нарощує лід. Саме завдяки віддаленості й дуже холодній температурі ця частина Антарктиди залишається майже недоторканною.

Тож Антарктида наразі залишається чи не єдиним місцем на Землі, де наслідки глобального потепління найменш помітні. Проте останнім часом вчені фіксують танення вічної мерзлоти й тут.

-- Є розрахунки, що якщо танення льодовиків Західної Антарктиди продовжиться з цією ж швидкістю, вже до 2100 року рівень океану може піднятися на 3,3 метра, що призведе до катастрофічних наслідків. Таке справді може статися?

-- Є декілька математичних моделей стосовно поведінки океану. Справді, танення льодовиків підвищує його рівень, але наразі на декілька сантиметрів на рік. Глобальне потепління продовжується, це означає, що середня температура повітря підвищується. Проте це не так страшно, на відміну від того, якщо підвищиться температура води світового океану. Адже якщо океан включиться у цей процес, його неможливо буде зупинити. Тож Антарктида певним чином охолоджує океан, не дозволяючи увімкнути цей механізм. Проте чи довго їй це вдаватиметься, невідомо...

Марина МОРОЗ

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter