Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Виявляється, ресурси нашого організму розраховані на 100 - 120 років життя

08.10.2017 14:36
Виявляється, ресурси нашого організму розраховані на 100 - 120 років життя

На жаль, у нашій країні середня тривалiсть життя жiнок становить 76,3 року, чоловіків -- ще менше. Вiд середньоєвропейських показникiв ми вiдстаємо відчутно -- майже на 10 років.

Що ж саме заважає українцям, та й взагалі більшості людей на планеті доживати до 120 років, якщо саме стільки часу Бог виділив на людське життя? Про це з нагоди професійного свята геронтологів (його відзначали в неділю) газета Експрес запитала вчених-геронтологів: Олександра Вайсермана, завiдувача лабораторії Інституту геронтології НАНУ, та Олега Кульчицького, завідувача сектору біології старіння цього ж закладу.

-- Звідки інформація, що ресурси організму розраховані на 120 років?

О. Вайсерман:-- У світі є люди, які доживають до цього віку і навіть переживають його. А документ про смерть найстарішої жінки на Землі Жанни Кальман (вона стала еталоном довгожительства) свідчив, що покійній -- аж 122 роки!

Так довго прожити, за висновком вчених, цій француженці допомогли кілька факторів. Жанна Кальман постійно мешкала на Середземноморському узбережжі, їла типові для цих місць страви з переважанням морепродуктів, овочів і фруктів, рослинного жиру, пила червоне вино (хоч і не зловживала ним), навіть у зрілому віці залюбки їздила на велосипеді. Ця жінка пережила всіх своїх близьких: передчасно й трагічно померлих чоловіка, доньку і онука, -- але не втратила оптимізму і до останку вирізнялася почуттям гумору. Хоча після 100 років потерпала від крихкості кісток, почала сліпнути і недочувала -- старість не не пошкодувала і її. Хоча загалом її органи почали виходити з ладу пізніше, ніж у більшості людей.

-- Які з людських органів старішають насамперед, незалежно від способу життя?

-- Загалом старіння органів усе ж пов'язано із способом життя та станом здоров'я загалом. У більшості людей першими старішають серце, судини. Це пов'язано, зокрема, із поширеністю гіпертонії, діабету, підвищеним рівнем холестерину в крові тощо. Тому біологічний вік людини не завжди відповідає фактичному, інколи він втричі більший, ніж реальний. Тож хтось починає недочувати аж у сто років, а хтось -- уже після сорока (таке, на жаль, поширено в Україні) має проблеми зі слухом через судинні патології й змушений щодня заживати купу пігулок.

-- З якого віку, за сучасними канонами, людина потрапляє у почесну категорію довгожителів?

О. Кульчицький:-- Довгожительство -- це вік після 90 років. Період від 90 до 75 літ -- це старість, нижче, від 74 до 65 років -- похилий вік, а усе, що до цього періоду, -- середній вік, молодість (від 25 до 44 років), юність...

Додам, що межі життя дорослої люди постійно коригуються. Так, кілька років тому науковці у країнах Європи, Америки й Азії дійшли висновку, що, визначаючи похилий вік, потрібно брати за точку відліку те, скільки людині залишилося прожити в середньому по країні. І якби ми орієнтувалися на формулу, то картина, наприклад, в Україні, дуже відрізнялася б від картини у країнах Середземномор'я чи Японії. Вийшло б, що українки могли б себе вважати молодицями до 61 року, а ось наші чоловіки прощалися б із молодістю уже в 51 рік. Це не відповідало б критеріям як календарного, так і біологічного віку, утім...

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter