ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Виявляється, ресурси нашого організму розраховані на 100 - 120 років життя

08.10.2017 14:36
Виявляється, ресурси нашого організму розраховані на 100 - 120 років життя

На жаль, у нашій країні середня тривалiсть життя жiнок становить 76,3 року, чоловіків -- ще менше. Вiд середньоєвропейських показникiв ми вiдстаємо відчутно -- майже на 10 років.

Що ж саме заважає українцям, та й взагалі більшості людей на планеті доживати до 120 років, якщо саме стільки часу Бог виділив на людське життя? Про це з нагоди професійного свята геронтологів (його відзначали в неділю) газета Експрес запитала вчених-геронтологів: Олександра Вайсермана, завiдувача лабораторії Інституту геронтології НАНУ, та Олега Кульчицького, завідувача сектору біології старіння цього ж закладу.

-- Звідки інформація, що ресурси організму розраховані на 120 років?

О. Вайсерман:-- У світі є люди, які доживають до цього віку і навіть переживають його. А документ про смерть найстарішої жінки на Землі Жанни Кальман (вона стала еталоном довгожительства) свідчив, що покійній -- аж 122 роки!

Так довго прожити, за висновком вчених, цій француженці допомогли кілька факторів. Жанна Кальман постійно мешкала на Середземноморському узбережжі, їла типові для цих місць страви з переважанням морепродуктів, овочів і фруктів, рослинного жиру, пила червоне вино (хоч і не зловживала ним), навіть у зрілому віці залюбки їздила на велосипеді. Ця жінка пережила всіх своїх близьких: передчасно й трагічно померлих чоловіка, доньку і онука, -- але не втратила оптимізму і до останку вирізнялася почуттям гумору. Хоча після 100 років потерпала від крихкості кісток, почала сліпнути і недочувала -- старість не не пошкодувала і її. Хоча загалом її органи почали виходити з ладу пізніше, ніж у більшості людей.

-- Які з людських органів старішають насамперед, незалежно від способу життя?

-- Загалом старіння органів усе ж пов'язано із способом життя та станом здоров'я загалом. У більшості людей першими старішають серце, судини. Це пов'язано, зокрема, із поширеністю гіпертонії, діабету, підвищеним рівнем холестерину в крові тощо. Тому біологічний вік людини не завжди відповідає фактичному, інколи він втричі більший, ніж реальний. Тож хтось починає недочувати аж у сто років, а хтось -- уже після сорока (таке, на жаль, поширено в Україні) має проблеми зі слухом через судинні патології й змушений щодня заживати купу пігулок.

-- З якого віку, за сучасними канонами, людина потрапляє у почесну категорію довгожителів?

О. Кульчицький:-- Довгожительство -- це вік після 90 років. Період від 90 до 75 літ -- це старість, нижче, від 74 до 65 років -- похилий вік, а усе, що до цього періоду, -- середній вік, молодість (від 25 до 44 років), юність...

Додам, що межі життя дорослої люди постійно коригуються. Так, кілька років тому науковці у країнах Європи, Америки й Азії дійшли висновку, що, визначаючи похилий вік, потрібно брати за точку відліку те, скільки людині залишилося прожити в середньому по країні. І якби ми орієнтувалися на формулу, то картина, наприклад, в Україні, дуже відрізнялася б від картини у країнах Середземномор'я чи Японії. Вийшло б, що українки могли б себе вважати молодицями до 61 року, а ось наші чоловіки прощалися б із молодістю уже в 51 рік. Це не відповідало б критеріям як календарного, так і біологічного віку, утім...

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter