Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Скільки зароблятимуть власники земельних ділянок, якщо знімуть мораторій на їх продаж

21.05.2018 11:40
За даними Держгеокадастру, середня вартість оренди сільгоспземлі у 2017 році порівняно з 2016-м зросла на 25% — до 1369 гривень за гектар. За словами директорки Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен, це —  найнижча орендна плата в Європі, пише газета "Експрес".
 
Хоча якість українських грунтів —  одна з найкращих у світі. Причиною низької ціни є обмеження на продаж сільгоспземель. Та чи підвищиться орендна плата, якщо скасують мораторій?
 
—  Орендна плата за земельні ділянки сільськогосподарського призначення в нашій країні варіюється від 40 до 80 євро за гектар на рік, —  розповідає Андрій Мартин, завідувач кафедри землевпорядного проектування НУБіП України. —  В Європі —  від 50 до 300 євро, тобто може бути у 3 —  4 рази вищою.
 
—  Чи зросте орендна плата, якщо землю дозволять продавати?
 
—  Нині українські селяни часто не мають альтернативи, тож погоджуються на ту платню, яку пропонує орендар. А от більша конкуренція за доступ до земельних ресурсів змушуватиме бізнес платити вищу орендну плату. Сьогодні агробізнес витрачає на її виплату лише 10 —  20% від прибутку. І це при тому, що доходи експортно орієнтованого агробізнесу зростають відповідно до курсу долара, а виплати орендної плати залишаються у гривнях.
 
Якщо мораторій буде знятий, підприємцям доведеться активніше ділитися доходами з власниками ділянок.
 
—  За оцінкою Світового банку, вартість гектара після зняття мораторію зросте майже втричі —  з 1 —  1,5 до 3 —  3,5 тисячі доларів. Це реально?
 
—  На ціну земельних ділянок найбільше впливає конкуренція за доступ до земельних ресурсів. Але при цьому вона не буде вищою за капіталізований дохід, який може приносити земля при використанні у сільському господарстві. Тобто сам собою запуск ринку не сприятиме підвищенню вартості земель, проте він може стимулювати конкуренцію і таким чином впливатиме на ціну.
 
Думаю, дорого коштуватиме та земля, яка продаватиметься великими масивами, придатна для великотоварного виробництва (від 100 га і більше). Тут ціна дійсно може сягати й 2 —  3,5 тисячі доларів США за гектар, залежно від кліматичних умов та родючості грунтів.
 
—  Чи справді мораторій завдає Україні значних збитків, як стверджують у Світовому банку?
 
—  Агробізнесу мораторій вигідний, оскільки він дозволяє суттєво економити на доступі до земельних ресурсів. Низька вартість оренди землі дає змогу холдингам створювати великі земельні банки.
 
Постраждалими від мораторію можна вважати 7 мільйонів громадян України, які є власниками земельних ділянок і економічна свобода яких обмежена заборонами на відчуження сільськогосподарських земель. Їхні доходи меншы порівняно з тими, якими вони могли би бути за наявності вільного обігу землі.
 
На сьогодні 90% власників землі —  це пенсіонери, які самостійно не можуть її обробляти і не мають права її продавати. Тому вона або простоює без діла,  або ж віддається в оренду за копійки сільгоспвиробникам.
 
Головні новини за добу — в нашій щоденній розсилці y Telegram
 
Леся ЯСИНЧУК 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter