ЦІКАВО

Лілія Ребрик поділилася милою світлиною з сімейного архіву.
Знаменита пара, яка кілька днів тому відгуляла весілля, подалася на відпочинок до Лондона.
Вчені розповіли, чим годувати школярів, щоб вони приносили додому найвищі бали.
Голлівудська акторка проїхалася катком по батьківських почуттях колишнього чоловіка.
Леся Нікітюк похвалилася стрункою фігурою з бургером у роті.

ТЕХНОЛОГІЇ

Компанія Google представила технологію AutoML для створення нейромереж нейромережами. На конференції I/O 2017, Google розповів про технології AutoML, яка дозволяє одним
Prestigio Multipad Visconte V — один із найдоступніших на українському ринку планшетних комп'ютерів, виконаних у форм-факторі «трансформер».
Пропонуємо вам детально розглянути його характеристики, виявивши сильні і слабкі сторони. Це допоможе з'ясувати, чи справді цей гаджет виправдовує свою ціну.Плюси

Дев'яностi повертаються: У країнi вiдбувається драматичне зростання злочинностi

15.10.2016 08:00
Дев'яностi повертаються: У країнi вiдбувається драматичне зростання злочинностi

В Українi кiлькiсть злочинiв за вiсiм мiсяцiв поточного року збiльшилася на 26,9% у порiвняннi з таким же перiодом минулого року. А якщо порiвнювати iз 2014 роком, то зростання вiдбулося на 35,5%. Для порiвняння: у 2014 роцi загалом було зареєстровано 529 139 кримiнальних правопорушень, у 2015 -- 565 182.

У полiцiї зростання злочинностi пов'язують iз збiднiнням населення. Також правоохоронцi зазначають, що кожен десятий злочин скоєний особами, якi звiльнилися з мiсць позбавлення волi. 60% злочинiв -- майновi, пише газета Експрес.

Тож на цьому тлi мiнiстр МВС Арсен Аваков запропонував на законодавчому рiвнi затвердити презумпцiю правоти полiцейського. Тобто принцип "спершу пiдкоряйся вимогам полiцейського, а потiм можеш їх оскаржувати".

Чому ж зростає злочиннiсть в Українi i чи допоможе її подолати "закручування гайок"?

Про це в розмовi з Володимиром Лiпканом, доктором юридичних наук,  академiком Академiї наук вищої освiти України, експертом з безпекової полiтики, Миколою Хавронюком, директором з наукового розвитку Центру полiтико-правових реформ, доктором юридичних наук, професором, Сергiєм Стареньким, колишнiм головою Державної пенiтенцiарної служби України, та Олегом Березюком, головою Українського юридичного товариства.

-- Тож якi, на вашу думку, реальнi причини рiзкого зростання рiвня злочинностi?

В. Лiпкан: -- У нас реформували не всю нацiональну полiцiю, а лишень одну її частину -- патрульну полiцiю. Якщо вдатися до старої мiлiцейської термiнологiї, реформi пiддали тiльки патрульно-постову службу. Решту ж просто розвалили, не створивши взамiн нiчого нового. А кримiналiтет дуже чiтко реагує на такий вакуум.

М. Хавронюк: -- Найперше я б хотiв зазначити, що в Українi немає нормальної статистики кiлькостi скоєних злочинiв. Законодавчо не врегульований збiр кримiнальної статистики. Її ведуть i полiцiя, i прокуратура, i iншi вiдомства. Може бути так, що сказали: "У нас зростання злочинностi. Треба боротися". Через рiк прозвiтували про спад i заявили: "Дивiться, якi ми молодцi". Але, якщо справдi кiлькiсть злочинiв збiльшилася, то треба розiбратися, якi саме це злочини. Зазвичай пiд зростанням злочинностi мають на увазi збiльшення кiлькостi так званих вуличних злочинiв -- розбiйних нападiв, пограбувань, хулiганств. Я бачу декiлька причин цього.

Перша -- вiйна на сходi країни. Через це країна наповнилися великою кiлькiстю зброї, що потрапила в тому числi й до маргiнальних елементiв, якi використовують її в злочинних цiлях. Друга -- безробiття й низький рiвень доходiв населення. Саме це штовхає багатьох на скоєння майнових злочинiв.

С. Старенький: -- Я вбачаю двi складовi зростання злочинностi. Перша -- на волю вийшла велика кiлькiсть осiб, якi вже ранiше були засудженi за скоєння злочину i знову стали на злочинний шлях. I це не стосується лишень "закону Савченко". За ним вийшло сiм тисяч, а от за амнiстiєю 2014 року -- бiльш як двадцять. Друга -- вiдсутнiсть нинi в Українi дiєвої правоохоронної системи. Стару зруйнували, нову ще не збудували.

О. Березюк: -- Дiйсно, таке зростання злочинностi -- невиправдано високе навiть для воюючої країни.

-- Чи є нинi кому боротися iз цiєю злочиннiстю? Скiльки в полiцiї, наприклад, слiдчих, -- керiвництво каже, що їх налiчується 10 тисяч, -- якi в них зарплати, яке навантаження?

В. Лiпкан: -- Робота слiдства -- складна проблема. Уявiть, приходить у райвiддiл патрульний нової патрульної полiцiї, в якого 10 тисяч гривень зарплата, а там сидить слiдчий, у якого зарплата -- три тисячi гривень. Як ви думаєте -- буде цей слiдчий ефективно виконувати свою роботу? Якщо ранiше навантаження на слiдчого було 30 справ, то тепер стало в десять разiв бiльше.

А справжню статистику щодо кiлькостi слiдчих вам не нададуть, бо тодi можна буде жахнутися вiд того, що нема кому працювати. Також знаю, що некомплект оперативникiв карного розшуку нинi становить 30 -- 40 вiдсоткiв.

О. Березюк: -- Зарплата українського слiдчого в полiцiї еквiвалентна приблизно 100 доларам. А, наприклад, найменша зарплата в грузинськiй полiцiї -- 520 доларiв. Стiльки отримує звичайний оперативник. А у слiдчого зарплата стартує з 750 доларiв.

Залежно вiд вiддiлку навантаження на одного слiдчого коливається вiд 80 до 450 справ. Тож у середньому це 400 справ на одного. Та 10 справ -- це вже важко! А як вiн має розслiдувати 400?

Щоби одержати фахового слiдчого, потрiбно роки навчання у вишi та ще не менш як п'ять рокiв практичної роботи. Тож маємо пiдсумок -- 10 рокiв. На пiдготовку фахового оперативника необхiдно не менш як 8 рокiв. Цi термiни були ще розрахованi й науково обгрунтвоанi в радянськi часи. За три мiсяцi хорошого спiвробiтника нiяк не пiдготуєш.

М. Хавронюк: -- Потрiбна розбудова правоохоронної системи. Адже, наприклад, Державне бюро розслiдувань iснує лишень на паперi.

-- Мiнiстр МВС уже заявив, що лобiюватиме законодавче закрiплення так званої презумпцiї правоти полiцейського. Як вона допоможе в боротьбi зi злочиннiстю i чи не призведе це до сваволi полiцiї?

М. Хавронюк: -- Мiнiстр сказав красиве словосполучення, але чи розумiє вiн сам значення цих слiв? Наприклад, якщо полiцейський каже менi вийти з автомобiля i покласти руки на капот, доки вiн перевiрить базу даних, то так. Я розумiю, що робить вiн це задля власної безпеки, i тут не йдеться про якесь iстотне обмеження моїх прав. Але коли менi наказують вийти з машини, а потiм кладуть на брудний асфальт? То я проти такого обмеження моїх прав. Гадаю, що в мiнiстерствi повиннi самi спершу розiбратися в тому, що вони мають на увазi пiд цiєю презумпцiєю.

С. Старенький: -- Я проти застосування цього принципу в нас, хоча це нормальна європейська практика. Але в Європi, разом iз презумпцiєю правоти полiцейського, ефективно дiють i механiзми захисту вiд сваволi полiцiї. У нас же такi механiзми не працюють, i захистити себе громадянин вiд сваволi правоохоронцiв не зможе.

О. Березюк: -- Та ця презумпцiя просто в нас не буде працювати. Люди, якi не мають досвiду, будуть дiяти так, як вмiють, хоч би яких законiв їм понаприймали. Вони робитимуть так, як вмiють, а не як треба.

Вiктор ДУДАР

Фото versii.if.ua

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter