Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Суддів – нема. І роби, що хочеш

10.08.2017 16:00
Суддів – нема. І роби, що хочеш

Через гальмування судової реформи тисячі людей не можуть розлучитися, отримати спадок чи опікунство над дітьми

У дев'яти регіонах України робота судів призупинена -- через відсутність слуг Феміди. У багатьох судах просто немає кому працювати, у штаті -- жодного судді. Тисячі справ просто "зависли" у повітрі -- точніше, майже рік лежать у сейфах, пише газета Експрес.

Аби з'ясувати, як працює суд без суддів, вирушаю у Жидачів. Тут їх немає уже 10 місяців.

Дорогою місцеві переповідають чи то анекдот, чи бувальщину. Двоє друзів пиячили на вулиці. Один каже: "Іване, я б ще щось випив". Інший відповідає: "Я б теж. Зараз каменем розіб'ємо вітрину в магазині й візьмемо пляшку. А за це нічого не буде -- суддів же нема, нема кому нас садити за злочин". Було б смішно, якби не було так сумно...

...У коридорах Жидачівського районного суду -- нікого. Мертва тиша. На дошці для оголошень, де мав би висіти перелік справ, призначених до розгляду, -- порожньо. Більшість кабінетів зачинені.

"Суддів нема. Жодного! -- каже Віра Особа, керівник апарату Жидачівського районного суду. -- Раніше в штаті працювали чотири судді. Один суддя пішов у відставку у 2015-му. Ще двоє -- у 2016, у вересні. Залишився один, але за станом здоров'я постійно перебував на лікарняному. Тож із жовтня минулого року в нас суддів фактично нема". -- "І за цей час нового не призначали?" -- питаю. "Мали відрядити до нас суддю, яка працює у Миколаєві. Та подейкують, що вона відмовилася. А причин ніхто не знає".

Чому ж суд не зачиняють? Поки нема суддів, на роботу виходять 16 працівників -- судовий розпорядник, консультанти, секретарі суду, заступник керівника апарату, діловод, прибиральниця. Секретар судових засідань, приміром, упорядковує архів...

"Робота триває, ми реєструємо заяви, -- пояснює Віра Миколаївна. -- Перевіряємо документи, діловод вносить дані в базу. Якщо це адміністративна чи цивільна справа -- кладемо справу в сейф. Таких з минулого року вже назбиралося понад 1200, з них 609 -- цивільних, 386 -- адміністративних".

"А з кримінальними справами що робите?" -- запитую. -- "Дякувати Богу, законом передбачено, що їх можна відправляти в апеляційний суд, а там уже розсилають справи по інших судах. Таких було 238.

Також проводимо онлайн-конференції. Наприклад, до нас приходять свідки в справі, а суддя, скажімо, у Дрогобичі, виносить вирок он-лайн".

Якщо з кримінальними справами ще дають раду, то з цивільними та адміністративними -- біда.

Ні розлучень, ні аліментів

Левова частка позовів -- про розірвання шлюбу. Одна жителька Жидачева чи не щодня телефонує: вона ще торік подала заяву про розірвання шлюбу. Знайшла іншого чоловіка, вагітна. Та автоматично батьком дитини запишуть того, з ким вона не може розлучитись! Та деякі пари, поки чекали суду -- помирилися. Однак на одного такого щасливця -- сотня незадоволених.

"У багатьох адміністративних справах (керування у нетверезому стані, вчинення ДТП, хуліганство, насильство у сім'ї) є термін давності, наприклад, три місяці. У багатьох випадках термін уже сплив", -- зітхає керівник апарату суду.

"Через відсутність суддів страждають діти, -- говорить Тетяна Карабін, директор центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. -- Приблизно 10 дітей зараз перебувають в інтернатах, хоч давно могли знайти собі сім'ю. Їх відібрали у батьків, розподілили по інтернатах області. А через відсутність суду їм досі не визначено правовий статус. Якби суд визнав їх сиротами -- їм би знайшли нову родину".

Додаткові проблеми виникають і в матерів. "Якщо чоловік не виплачує аліменти, то жінка має право на допомогу від держави. Однак потрібно отримати довідку про те, що зверталася до суду про стягнення аліментів. Має бути відповідне рішення. А хто його винесе?" -- зітхає Тетяна Карабін.

"Я уже давно розлучена, -- розповідає Ірина, місцева жителька. -- Чоловік невідомо де. Хочу поїхати з дитиною на лікування за кордон. Однак не маю дозволу від батька на вивіз дитини. А судді, який би ухвалив відповідне рішення, нема".

"І зі землею є проблеми. Наприклад, діти чи онуки хочуть успадкувати від рідних землю чи житло. Та загубили акт на право власності, чи згорів, чи вкрав хтось. Мусять йти до суду, щоби встановити, що такий документ було втрачено, визнати право власності за собою. Та зараз це неможливо! Тому й ніхто нічого не може успадкувати", -- каже Марія Гіжецька, головний спеціаліст відділу у Жидачівському районі головного управління держгеокадастру.

Гвалтівник знову гуляє

А от ще одна проблемна справа. У 2004 році місцевий житель згвалтував жінку. І втік за кордон. Його шукали 13 років. Знайшли в Іспанії. Коли постало питання про екстрадицію (арешт і передачу злочинця іншій державі) -- з'ясувалося, що лише Жидачівський районний суд може винести відповідне рішення. А суддів нема! Тож його затримали, а потім відпустили. Гвалтівник знову гуляє.

"Про вашу ситуацію вищі інстанції знають?" -- запитую керівника апарату суду. "Звісно! Постійно робимо звіти про те, скільки у нас зареєстровано справ. Але що з того? Навіть якщо нам відрядять на півроку одного суддю, він не встигне розглянути ці справи. Хоча би 3 -- 4-х суддів нам прислали. Тоді б можна було працювати!"

"Ситуацію з нерозглянутими справами можна легко виправити. Можна відрядити суддів у ті суди, де їх нема взагалі, або прийняти рішення про передачу справ у інші суди. Таке рішення мала б прийняти Верховна Рада України, або Вища кваліфікаційна комісія суддів. Це було б найпростішим вирішенням проблеми", -- говорить Михайло Жернаков, головний експерт зі судової реформи “Реанімаційного пакета реформ”.

Дійсно, наче все просто. Але є одна проблема: у цій країні чиновники не звикли працювати. І люди залишаються сам на сам зі своїми бідами.

Юлія ГОЛОДРИГА  

Фото: автора

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter