Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Через десяток років залишимося без чорноземів, - експерти

10.08.2017 20:30
Через десяток років залишимося без чорноземів, - експерти
У доповiдi Нацiональної академiї аграрних наук прогноз учених щодо родючостi наших грунтiв невтiшний. Мовляв, у найближчi десятилiття Україна може забути про свої славнi чорноземи, якщо й надалi так по-варварськи розпоряджатиметься ними.
 
Нинi в Українi близько 28 мiльйонiв гектарiв чорноземiв, що, за рiзними оцiнками фахiвцiв, становить 8 -- 15% свiтових запасiв. Йдеться про грунт iз вмiстом гумусу не менш нiж 3,1%. Та ще не так давно цiєї органiчної речовини було в українських чорноземах удвiчi бiльше!
 
Чому бiднiють нашi чорноземи i чи правда, що безцiнну землю вивозять вагонами з країни?
 
Говоримо про це з експертами, докторами сiльськогосподарських наук, професорами Зеновiєм Сичем та Iваном Шуваром, Євгеном Скрильником, завiдувачем лабораторiї Нацiонального наукового центру "Iнститут грунтознавства та агрохiмiї iменi О.Н.
Соколовського".
 
-- Чому навколо українських чорноземiв завжди точаться запеклi дискусiї, чим цей тип грунту такий цiнний?
 
Є. Скрильник:
 
-- Тому що саме чорноземи вiдрiзняються вiд iнших грунтiв високим рiвнем потенцiйної родючостi: великими запасами гумусу та поживних речовин, найсприятливiшою для рослин структурою та водним режимом. Цi грунти на територiї України утворювалися, за рiзними оцiнками, вiд 5 до 10 тисяч рокiв в умовах надзвичайно сприятливого клiмату, який складався тiльки на окремих територiях свiту. За цим показником (27,8 мiльйона гектарiв) Україна посiдає четверте мiсце у свiтi пiсля Росiї (145,4 мiльйона гектарiв), США (55,1 мiльйона гектарiв) i Китаю (38 мiльйонiв гектарiв).
 
-- Чому гумус є однiєю з найважливiших складових чорнозему i чому його вмiст зменшується?
 
З. Сич:
 
-- Чорноземи утворюються там, де небагато опадiв, а випаровування iнтенсивне. Велика маса трав'яного корiння перегниває, i ця органiка не вимивається дощами, а перетворюється на гумус. Це розкладена до гумiнових кислот органiчна речовина — солома, листя, трава, корiння. Шар гумусу може сягати в чорноземах 40 — 50 см i навiть метр i безпосередньо впливає на врожайнiсть.
 
-- I справдi зменшення гумусу в українських чорноземах катастрофiчне?
 
I. Шувар:
 
-- Нашi чорноземи сьогоднi -- зразок виродження. Еталонних грунтiв в Українi -- не бiльше 1%. За даними Нацiональної академiї аграрних наук України, за 100 рокiв (1881 — 1991 рр.) вмiст гумусу в наших грунтах зменшився майже на третину -- з 4,2% до 3,2%. А в доповiдi НААН iдеться про те, що за останнi 25 рокiв середньозважений вмiст гумусу зменшився ще i становить 3,14%. Тобто процес триває.
 
-- Невже дiйсно за 10 -- 15 рокiв в Українi може не залишитися чорноземiв? Адже якщо вмiст гумусу у грунтах буде нижчим за 2,5%, то вони вже не вважатимуться чорноземами, це так?
 
I. Шувар:
 
-- Якщо не зупинити процеси деградацiї грунтiв, то, справдi, можна втратити значну частину чорноземiв у найближчi десятирiччя. Бо втрати гумусу вiдбуваються дуже швидко, а от на вiдновлення вмiсту органiчних продуктiв у грунтi потрiбно щонайменше 25 — 30 рокiв, щоб вмiст гумусу збiльшився на 0,1%.
 
-- Чому так вiдбувається? I як цьому зарадити?
 
-- Причин кiлька. Зокрема, землекористувачi не дотримуються сiвозмiн, якi дуже важливi. Ранiше всюди поля жовтiли вiд рiпаку, а тепер -- вiд соняшникiв. Цi культури не можна висiвати на одному полi кiлька рокiв поспiль. Земля має вiдпочивати вiд рiпаку три-п'ять, а вiд соняшнику -- сiм-вiсiм рокiв.
 
А ще грунтам бракує органiчних та мiнеральних добрив. Їх вносять мiзерно мало, по 0,7 тонни цих добрив на гектар. Мiнеральними добривами теж пiдживлюють грунти не так, як належить. Щоб знати, чого не вистачає рослинам у грунтi, а чого -- забагато, потрiбно провести вiдповiднi аналiзи грунту у спецлабораторiях, а не вносити добрива наослiп.
 
Обробiток грунту має бути неглибоким. Глибоке приорювання верхнього горизонту руйнує його активну мiкрофлору i, вiдповiдно, гальмує процеси розкладання органiчних речовин. 
 
Ну й замiсть того, щоб збагатити грунт органiчною масою, висiявши так званi зеленi добрива, сидерати (культури, якi полiпшують структуру грунту), у нас пiсля збирання врожаїв поля пустують або ж горять. Усе це призводить до зменшення родючостi грунту -- вмiст гумусу постiйно знижується.
 
-- Якого розмаху набрало вивезення українських чорноземiв за кордон?
 
З. Сич:
 
-- Те, що нинi продають чорноземи, -- це правда. Беруть його не з полiв, а з балок, де часто накопичується намул на два-три метри, тому що з поля важко зiбрати багато родючого грунту. Українськi чорноземи везуть у Катар, ОАЕ, деiнде, де його використовують на газонах, а не на полях. Знаєте, щоб вивезти чорнозем з одного гектара, потрiбно 75 вагонiв. Тож не вистачить вагонiв, щоб наш чорнозем вивезти!
 
-- А хiба це законно?
 
Є. Скрильник:
 
-- Звiсно, що незаконно. Та це можна робити, тiльки начебто вивозячи якусь продукцiю сiльськогосподарського призначення: грунтосумiшi, грунтополiпшувачiв та iншi. Красиве упакування, вiдповiдна рекламна наклейка, а всерединi -- 98% чорнозем i якiсь домiшки. I все! Та втрачаємо ми набагато бiльше чорноземiв не через його незаконне вивезення, а через власну безгосподарнiсть.
 
Богданна МАРТИНИК, Експрес
 
 
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

I

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter