ТЕХНОЛОГІЇ

Камерафони – смартфони з потужною камерою. Однак для того, щоб конкурувати на сучасному ринку, треба пропонувати продукцiю, яка за своїми характеристиками переважає прилади iнших фiрм.
Історія із залученням величезних інвестицій для Харківського авіазаводу від американської компанії отримала несподіване продовження.

Кожен четвертий підліток в Україні висмалює першу сигарету в десять років! І винні у цьому - ми, дорослі

20.11.2017 10:10
Кожен четвертий підліток в Україні висмалює першу сигарету в десять років! І винні у цьому - ми, дорослі
"Уявляєш, моя мала курить!" - обурюється молодий батько в розмові з ровесником-приятелем. "І мій шмаркач теж!" - невесело відповідає йому той. А далі обидва чоловіки виходять на тій самій зупинці, що і я. І вирішують, як гадаєте, що зробити? Правильно, перекурити це батьківське горе.
 
Скажете, як удома курять, то дитина буде те саме робити?
 
Ну, знаєте, це не завжди так.
 
Звісно, неприємно, приголомшливо і страшно, коли приблизно десятирічні дітлахи вже пхають до рота ту отруту, а підлітки, навіть не криючись, ідуть вулицею з цигаркою в руках. Це в більш дорослому віці нині - "немодно" курити. А в такому все заборонене хочеться спробувати. Найлегше - цигарки. Як сказала 11-річна донька знайомої, вона курить тепер, аби "в твоєму віці, мамо, вже самій знати, чому це справді не варто робити".
 
"Приходить мій зі школи, а від нього димом несе на всю хату! - обурюється 35-річна мама п'ятикласника. - Я йому: "Ти що, курив?!" А він мені: "Мам, ти що?! - і робить круглі очі. - То я повз нашого сусіда, дядька Миколу, пройшов у під'їзді". І бреше, навіть не кліпнуши! Та пан Микола смалить наші, термоядерні папіроси. А речі малого пропахли тими дорожчими сигаретами".
 
"Я з іншими батьками класу на цю тему вирішив поговорити, і з учителями, - каже батько восьмикласника, син якого не став викручуватися, а заявив, що "спробував, але йому не пішло". - Від учителів школярі "никаються", і педагог не може покарати учня за те, що він курить, хіба що повідомити батьків. А батьки в нашому восьмому класі розділилися на два табори: одні сказали, що нехай пробують, самі через це пройшли, заборонами тут нічого не вдієш. А другі казали, що карають за це - грошей не дають, телефони-гаджети відбирають, забороняють товаришувати з однокласниками-"курцями". Та наші діти все одно курять..."
 
Ой, діти-діти, куди від вас цигарки подіти?
 
За даними ВООЗ, близько 30 відсотків підлітків в Україні хоча б раз пробували закурити. Кожен четвертий підліток у нашій країні викурює першу сигарету в десять років. А загалом приблизно 90 відсотків усіх курців починають смалити у віці до 18 років.
 
Щорічно у третій четвер листопада у світі відзначають Міжнародний день відмови від куріння - No smoking day.
 
Діти-курці, один лише день без цигарок зможете походити до школи? Батьки-курці, приєднаєтеся до своїх дітей? Спробуєте разом прожити хоча б один день без курива? Можливо, історії малолітніх курців вас на це надихнуть?
 
СКИДАЄМОСЬ НА ПАЧКУ!
 
...На годиннику - 10.40. Я проходжу повз звичайну середню школу, де саме завершився урок. Зграйка підлітків поспішно виходить за межі школи й прямує до невеличкого малолюдного скверу. "Скільки ти сьогодні викурив? - питає один з юнаків. - Лише одну цигарку перед першим уроком? Ха! Йдемо швидше, посмалимо".
 
Придивляюсь ближче. Та цим хлопчакам на вигляд максимум 14 років! Підлітки зупиняються за метрів 40 від школи. Темноволосий з гордим виразом обличчя витягає з кишені пачку цигарок. Раптом його погляд зупиняється на мені. На моє здивування, він не те що не відводить його, а продовжує видихати дим і усміхатися. Підходжу ближче:
 
"Хлопці, маєте цигарку?"- запитую.
 
"Звісно, маємо!" - хвацько відповідає темноволосий і ввічливо пригощає мене сигареткою. Хлопці курять та емоційно розмовляють про щось своє, повільно випускаючи кільця диму.
 
"І давно куримо?" - намагаюсь розговорити учнів.
 
"Я - з сьомого класу, - з неприхованою гордістю відповідає дев'ятикласник. - У нас вся компанія курить, і дівчата, і хлопці. У мене в сім'ї обоє батьків - курці, от і я почав! Бо, думаєш, легко ті уроки висидіти? Нудьга! А так, вийшли з друзями на перекур, посміялись - і можна далі йти вчитися".
 
Тут у розмову втручається інший хлопець. "Тепер усі курять, - запевняє. - Коли я виходжу вранці з дому, то єдине, чого хочу, - це зустріти друзів, щоби "подиміти" разом. Удома "напрягають", у школі - те саме. Щоправда, під час навчання вийти зі школи дуже складно. Зараз холодно  - на перервах не випускають. Тому, як тільки завершуються уроки, ми відходимо від школи подалі, на дитячий майданчик або за будинки...".
 
"А де ж гроші на цигарки берете?"
 
"Скидаємось на пачку, - кажуть хлопці. - Комусь дають 20, комусь 10 гривень, так і набіжить. А взагалі у багатьох кіосках можна поштучно купити. За дві-три гривні... Головне - місця знати, де продадуть".
 
Після перекуру діти кидають на асфальт недопалки. Пропоную одному з них м’ятну жуйку. "Навіщо?" - скептично каже хлопець і ховає у кишеню пачку цигарок.
 
КУРИШ - ЗНАЧИТЬ ДОРОСЛИЙ
 
Це - Яна, Дмитро, Олег і Оксана. Десятикласники. Щодня після шостого уроку вони збираються за гаражами неподалік своєї школи й викурють по декілька пачок цигарок.
 
"Я почала курити у восьмому класі, - охоче розповідає 16-річна Яна. - Коли на літніх канікулах мої батьки не мали можливості відвезти мене до моря чи гір, я залишалась відпочивати вдома зі своїми подругами. Мама зранку до ночі працювала, а тато все частіше приходив "під мухою". Особливої уваги мені ніхто не приділяв. Вчишся - молодець, не вчишся  - то починай. Однак я вирішила почати дещо інше.
 
Одного разу мої подруги прийшли до мене з пачкою тоненьких цигарок. Спершу я навідріз відмовилась складати їм компанію в курінні. Мама завжди казала, що цигарки - це погано. Але коли я відмовлялась, подруги насміхались з мене. Тож я взяла цигарку й видула з рота перший дим...".
 
Дівчинка каже, що спершу про жодну залежність не могло бути й мови. Тим більше, вона боялась, що її "занюхають" батьки і битимуть.
 
"Та потім, коли я втягнулась, то зрозуміла, що курити - це круто! - веде далі Яна.- У мене одразу збільшилось коло знайомств. Життя перетворилось на "маєш закурити?". І я завжди мала. Щоб бути комусь потрібною. Мама давала гроші на обід, а я "харчувалась" цигаркою.
 
Потім зрозуміла, що цигарки - це не тільки спосіб бути "модною", а й можливість розслабитись. Я часто втікала з дому через постійні батьківські сварки. Мені було соромно розповідати друзям про те, як тато підіймає руку на маму, тому свій біль я забувала завдяки цигарці. Як виявилось, так роблю не тільки я".
 
"Чи хотів би я кинути курити? - раптом перепитує 16-річний Олег. - Можливо. Я не прихильник думки, що це модно. Добре розумію, що нікотин руйнує моє тіло, і знаю, наскільки це шкідливо. Але це допомагає мені знайти спільну мову з іншими. Я завжди був доволі замкненим і до сьомого класу з мене збиткувався весь клас. Пригадую, як один із однокласників утопив усі мої речі в шкільному туалеті. Старенький пенал, дві ручки і зошит...
 
Розумієш, я - з багатодітної сім'ї. У мене завжди були бідніші речі. Батьки не розуміли мене. Та коли я познайомився зі старшими хлопцями з іншої школи, які часто приходили під нашу на "перекур", зрозумів, що цигарки додають мені впевненості. Тепер, коли в мене щось не так, я виходжу на вулицю і тамую свої проблеми в диму".
 
Від такої відвертості мені на хвилинку віднімає мову. Тоді починає говорити Оксана.
 
"А я не збираюсь кидати курити, - відрізає дівчинка. - Я завжди була "товстухою". З мене сміявся весь клас. Скільки разів я сиділа на дієтах до втрати свідомості, але очікуваного результату це не дало. Якось вичитала в журналі, що більшість моделей завдячують своїй стрункості цигаркам. І, знаєте, за 1,5 року куріння схудла на сім кілограмів! Мама знає, що я курю. Та що з неї візьмеш? У неї своє життя з вітчимом. У мене своє".
 
Підлітки докурюють і збираються йти.
 
"То що, завтра купує цигарки Яна?" - уточнює на прощання Дмитро.
 
Христина БІЛЯКОВСЬКА, газета Експрес

 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

N

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter