Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

З Туреччини в Україну завезли збудник небезпечної хвороби

18.08.2017 15:05
З Туреччини в Україну завезли збудник небезпечної хвороби

Справжнiм випробуванням обернувся вiдпочинок у Туреччинi для українських туристiв. У соцмережах люди активно дiляться розповiдями про дивну недугу, що спершу нагадує застуду й починається з раптового пiдвищення температури до 39 -- 40 градусiв. Але згодом по всьому тiлi з'являється висип -- водянистi пухирцi, що супроводжується болем.

Медики констатують: мова про вiрус Коксакi, до "зустрiчi" з яким iмунна система наших спiввiтчизникiв не готова...

Докладнiше про цю незвичну недугу газеті Експрес розповiли Федiр Лапiй, доцент кафедри дитячих iнфекцiйних хвороб та дитячої iмунологiї НМАПО iменi П.Л. Шупика, i Микола Фiрсов, лiкар-педiатр.

-- Що вiдомо про вiрус Коксакi? У який спосiб вiдбувається зараження цiєю iнфекцiєю?

Ф. Лапiй: -- Цей збудник належить до роду ентеровiрусiв, якi є "королями" лiтнього перiоду. Вiрус Коксакi доволi стiйкий до високої температури повiтря та дiї ультрафiолету. А зараження вiдбувається так званим фекально-оральним шляхом. Себто в органiзм вiрус потрапляє через воду (мова про купання у водоймах), немитi руки, споживання немитих овочi та фруктiв, користування предметами зараженої особи й безпосередньо через контакт з людиною, яка вже зазнала iнфiкування. Тож буває досить одного поцiлунку, адже вiрус передається зi слиною.

Додам, що зараження доволi часто вiдбувається на пiвденному морському курортi. Звiдси й поширена хибна думка деяких лiкарiв про те, що в перший тиждень вiдпочинку на морi дiти "хворiють через аклiматизацiю". Насправдi це не так, причиною хвороби часто стає саме вiрус Коксакi. А що бiльше туристи мандрують, то на бiльшi територiї вiн поширюється. От дiстався й до України.

-- Тобто вiрус дуже заразний?

Ф. Лапiй: -- Спершу вiрус потрапляє до шлунково-кишкового тракту, але притiм розвиваються симптоми, схожi на тi, що з'являються в разi не лише отруєння, а й застуди. А оскiльки серотипiв (рiзновидiв) вiрусу Коксакi чимало, то й клiнiчнi прояви хвороби можуть бути рiзними. Для прикладу, цей збудник часто призводить до герпангiни (тодi ураження зазнає слизова оболонка рота, на якiй з'являється болюче висипання). Або ж висип поширюється по всьому тiлу, нагадуючи вiтрянку.

Збудник може уразити нервову систему людини, внаслiдок чого розвивається менiнгiт. До слова, здебiльшого причиною серозних менiнгiтiв стає саме вiрус Коксакi. Та, крiм небезпеки ураження головного мозку, йдеться й про ризик для серця, адже вiрус може дiстатись i до цього органа й спровокувати мiокардит. В Українi вже були випадки, коли через це помирали дiти.

М. Фiрсов: -- Дiти частiше стають жертвами вiрусу Коксакi, адже їхня iмунна система працює слабше. А оскiльки такий збудник не так часто, як iншi ентеровiруси, поширюється на територiї нашої країни, у населення не виробився iмунiтет проти нього. Тому так активно заражаються в тому числi й дорослi особи.

-- Як довго лiкують цю хворобу?

М. Фiрсов: -- Лiкування має базуватись на прийомi противiрусних препаратiв та симптоматичнiй терапiї. Одужання настає майже одночасно зi зникненням висипу, але для того, щоб на шкiрi не залишалось рубцiв, висипання варто змащувати спиртовим розчином календули.

Ф. Лапiй: -- Через вiрус Коксакi люди слабують близько десяти днiв, i вони мають бути пiд наглядом лiкаря, щоб уникнути небезпечних для життя наслiдкiв. Обов'язковим є лiжковий режим, а всi члени родини мають ретельно дотримуватися правил особистої гiгiєни.

Лариса ПЕЦУХ   

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter