Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

Хоча молодь дедалі більше обирає Instagram, загалом йому все ще далеко до Facebook, пише
Команда американських дослідників навчила штучний інтелект розпізнавати фото, які були модифіковані в графічних редакторах.

Каспійське море поділили п'ять країн: передісторія та деталі угоди

13.08.2018 18:35
Каспійське море поділили п'ять країн: передісторія та деталі угоди
Лідери країн так званої Каспійської п'ятірки: Росії, Казахстану, Азербайджану, Туркменістану та Ірану підписали конвенцію про правовий статус Каспійського моря, пише Експрес-онлайн.
 
Підписаний документ президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв назвав “конституцією” Каспійського моря. 
 
Передісторія
 
Це історичний для регіону документ, робота над яким тривала з 1996 року. Після розпаду СРСР стало актуальним питання визначення правового статусу Каспійського моря. Труднощі визначення статусу Каспію були пов'язані, зокрема, з визнанням його озером чи морем, розмежування яких регулюється різними положеннями міжнародного права.
 
Кожна з прикаспійських держав досі без проблем розробляла родовища, належність яких при будь-якому поділу Каспію не викликала сумнівів. Проте перспективні блоки на прикордонних ділянках шельфу викликали жорсткі суперечки, і справа доходила навіть до погроз зброєю.
 
Зміст угоди
 
Згідно з документом, Каспій назвали морем-озером. Фактично домовилися вважати морським тільки дно, а товщу води - озером.
 
Відповідно до конвенції, кожна країна встановить на морі кордони власних територіальних вод, але шириною не більше ніж 15 морських миль. Вся інша площа водної поверхні перебуватиме у спільній власності. Дно і надра країни розділять між собою шляхом укладення двосторонніх угод. Відтепер конфлікти між сусідами будуть предметом двосторонніх, а не п'ятисторонніх договорів.
 
Окрім того, документ передбачає, що судноплавство, рибальство, наукові дослідження і прокладка магістральних трубопроводів здійснюватимуться за узгодженими правилами сторін.
 
Конвенція також фіксує положення про недопущення присутності на Каспії збройних сил позарегіональних держав, і визначає 5 прикаспійських держав відповідальними за підтримання безпеки на морі й управління його ресурсами. Країни-підписанти наголосили на важливості цього пункту.
 
 
Багаті надра Каспію
 
На шельфі Каспію, за приблизними оцінками американської Energy Information Administration (EIA), містяться до 6,5 мільярда тонн доведених і можливих запасів нафти й газу в нафтовому еквіваленті та в півтора рази більше — прогнозних. Це становить приблизно 8 трильйонів доларів США.
 
Досі неврегульований статус Каспію був перепоною для підводного транскаспійського газопроводу з Туркменістану в Азербайджан, який дозволив би цим країнам постачати до 100 мільярдів кубометрів газу щорічно на європейський ринок.
 
Якщо у Вас не відображаються фото чи відео, перейдіть, будь ласка, до повної версії сайту
 
Головні новини за добу — в нашій щоденній розсилці y Telegram
 
Ірина ЛОПУХ
 

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Y

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter