Експрес онлайн

Пошук

ТЕХНОЛОГІЇ

5 червня 1819 року народився Джон Кауч Адамс - британський математик і астроном, відомий тим, що першим відкрив Нептун.
5 червня 1977 року в продажі з'явився перший персональний комп'ютер Apple II.

То ось вона яка, гібридна війна: Єврокомісія і США визначилися, як протидіяти новітнім методам нападу

18.08.2017 13:04
То ось вона яка, гібридна війна: Єврокомісія і США визначилися, як протидіяти новітнім методам нападу

Відколи Росія анексувала Крим і вторглася на Донбас, експерти стали говорити про те, що Кремль розпочав "гібридну війну в Україні". Перелічували способи її ведення, шукали паралелей в Сирії та в інших державах, у яких зараз ідуть військові дії.

А днями у спеціальній доповіді зміст визначення "гібридна загроза" розтлумачив й віце-президент Єврокомісії Їркі Катаінен, пише газета Експрес.

То що таке гібридна війна та гібридна загроза? Чому так важко її описати кількома словами?

"Гібридна загроза охоплює традиційні та нетрадиційні методи атаки. Вона може містити дипломатичні, військові, економічні чи технологічні методи. Їх можуть використати скоординовано держава чи недержавні гравці для досягнення конкретних цілей. Нині немає жодної влади на європейському чи національному рівні, яка повністю впорається з усіма потенційними загрозами", -- зазначив віце-президент Єврокомісії. -- Отже, Європа нарешті прозріла й побачила російську загрозу? -- запитуємо  Дмитра Тимчука, члена комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони, керівника проекту “Інформаційний спротив”.                       

-- Так. Торік ЄС визначив план з протидії гібридним загрозам, а днями Єврокомісія доповідала, що зроблено за рік за цим планом.

Усвідомлення гібридних загроз із боку Росії та потреби протидіяти їм, утверджується на інституційному рівні й у США. У новій 116-сторінковій доповіді Розвідувального управління Пентагона “Російська військова держава” в центрі уваги -- саме російські методи гібридної війни.

-- І які ж методи гібридної війни аналізує військова розвідка США?

-- Вони зауважують, що в Україні почалося все з обмеження імпорту продовольства до Росії. Далі ж іде розширення до більш широких заходів фінансової, економічної та -- основне -- інформаційної війни, що об’єднує контроль як над контентом, так і над технічними засобами його поширення. Москва має намір брати участь в "інформаційній конфронтації", яка охоплює всі аспекти життя суспільства -- дипломатичні, економічні, військові, політичні, культурні, соціальні та релігійні. Ці атаки міститимуть як кібертехнічні, так і інформаційно-психологічні операції.

-- Що саме мається на увазі?

-- Мета кібертехнічних атак -- взяти під контроль або просто зіпсувати інформаційно-технічну інфраструктуру супротивника.

Розвідка Міноборони США повідомляє, що росіяни використовують "хактивістів", які маскуються під незалежних хакерів. Наприклад, російська розвідка використовувала групу під назвою Cyber Caliphate в кібератаці на французьку телестанцію, створивши враження, що напад виходив від ісламістів. Ця ж група також відповідальна за злам веб-сайта Центрального командування США.

Інший російський фальшивий інтернет-персонаж, CyberBerkut -- провідна організація для російських державних кібератак, що підтримують військові операції та стратегічні цілі Москви в Україні. CyberBerkut був пов'язаний із численними кібератаками й шпигунством, а також атаки на комунікаційні мережі НАТО і урядів України та Німеччини. Таких структур росіяни наплодили дуже багато.

Водночас Росія використовує державні ЗМІ з міжнародною аудиторією, такі як RT і "Sputnik", щоби плутати і деморалізувати глядачів за кордоном. Їхній контент часто містить суміш істинної та хибної інформації, яка здається правдоподібною.

Також росіяни підкуповують журналістів західних та інших закордонних ЗМІ.

Ще цікавий метод -- збір розвідувальної інформації-компромату, яку у відповідний час можна вкидати в інформаційне поле й так збентежувати аудиторію, дискредитувати об’єкти атаки та суттєво змінювати інформаційну картину в країні.

-- А як працюють російські тролі та боти?

-- Російська армія тролів, також відома як Агентство інтернет-досліджень, -- фінансована державою організація, що публікує прокремлівський контент і корегує напрям обговорення публікацій.

На відміну від тролів, які є живими людьми, ботмережі -- це автоматизовані промоутери контенту. Боти можуть заглушити небажаний контент або відправити конкретне повідомлення, перешкоджати читачам шукати реальний контент.

На прикладі агресії проти України американці вказують, що й надалі в інформаційних операціях росіяни використовують спецпризначенців та агентів спецслужб без відзнак на уніформі або в цивільному (“зелених чоловічків”).

-- Якими можуть бути наступні кроки?

-- У сусідів з колишнього СРСР настає етап використання нетрадиційних військових дій силами спецоперацій або іншими секретними підрозділами.

На цій фазі відбувається фактичне захоплення об'єктів та інфраструктури. А також -- використання місцевих агентів, які прихильні до росіян, і нерегулярних сил в околицях, щоб викликати заворушення та підривні дії.

На Заході дійшли ще одного розуміння: організована злочинність -- новітній вид гібридної агресії Кремля. Впливовий у США журнал із півстолітньою історією "Foreign Policy" (“Закордонна політика”) днями присвятив цьому питанню спеціальне розслідування. Виявляється, Росія та інші держави наймають вуличні банди й головорізів, щоб зробити брудну роботу, якою навіть шпигуни гидують.

Наприклад, захоплення Криму Росією і розпалювання подальшої неоголошеної війни на сході України забезпечили не тільки російські спецслужби, а й місцеві бандити, які виступали в ролі так званих добровольців самооборони, ополченців.

У Європі все більше випадків, коли місцеві бандити діють на користь Росії -- свідомо чи мимоволі.

Словом, епоха так званої гібридної війни -- це реальність. Відбувається розмивання меж між війною та миром, і вже нині одночасно триває війна явна і прихована, шпигунська та інформаційна.

Андрій ГАНУС

Цікаво? Поділіться з друзями в соціальних мережах:

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter

Реклама


Будь-яке використання матеріалів сайту можливе лише з активним гіперпосиланням на http://www.expres.ua

© ТзОВ "Редакційні системи"

Система Orphus

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter